Gazprom nebude posielať plyn potrubím Jamal cez Poľsko, dôvodom sú ruské sankcie

Date:

Aktualizované: Gazprom nebude posielať plyn potrubím Jamal cez Poľsko, dôvodom sú ruské sankcie
Gazprom uviedol, že nadobudol účinnosť zákaz transakcií so sankciovanými subjektmi. „Pre Gazprom to znamená zákaz využívania potrubia vlastneného firmou EuRoPol GAZ na prepravu ruského plynu cez Poľsko,“ dodal
Čepro sa chystá postaviť terminál na skvapalnený plyn, mal by byť na Litoměřicku

(AKTUALIZOVANÉ, 18:15) „V posledných dňoch bol plynovod Jamal používaný skôr reverzným smerom, pre dodávky plynu z Nemecka do Poľska. Zásobovanie nemeckých a ďalej českých zákazníkov bude preto naďalej zaisťované hlavným exportným plynovodom pre ruský plyn Nord Stream 1, tak ako doteraz. K tomu je naďalej k dispozícii väčšina ukrajinského tranzitu, napriek rusko-ukrajinským sporom ohľadom prepravných trás cez Ukrajinu,“ povedal ČTK analytik spoločnosti ENA Jiří Gavor.

Napriek tomu je podľa neho výpadok plynovodu negatívnym faktorom zvyšujúcim riziko pri prípadnej kumulácii ďalších problémov na Ukrajine. „Ceny budú preto reagovať zrejme rastom, nebude však ísť o nič šokového,“ dodal.

Okolo 17:00 SELČ vykazovala cena plynu pre európsky trh nárast o zhruba 11 percent na 104,5 eura (zhruba 2600 Sk) za megawatthodinu (MWh). Ukazujú to záznamy vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku, ktorý je pre európsky trh určujúci. Cena v poslednej dobe prechádza značnými výkyvmi. Začiatkom marca, krátko po invázii ruských vojsk na Ukrajinu, vystúpila až na rekordných zhruba 345 eur za MWh. Pred rokom sa pohybovala okolo 18 eur za megawatthodinu.

(16:21, pôvodná správa) Gazprom dnes oznámil, že dôvodom pre prerušenie vyváženia plynu sú ruské sankcie na firmu EuRoPol GAZ, ktorá vlastní poľskú časť plynovodu Jamal. Ten vedie z Ruska cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka.

Nemecký úrad pre reguláciu energetického trhu ale podľa agentúry Reuters nepredpokladá, že by prerušenie dodávok viedlo k bezprostrednému zhoršeniu situácie v zásobovaní plynom. Česká republika podstatnú časť ruského plynu odoberá cez Nemecko.

Gazprom uviedol, že nadobudol účinnosť zákaz transakcií so sankciovanými subjektmi. „Pre Gazprom to znamená zákaz využívania potrubia vlastneného firmou EuRoPol GAZ na prepravu ruského plynu cez Poľsko,“ dodal.

Plynovod Jamal obvykle prepravuje ruský plyn do západnej Európy, v posledných týždňoch ale väčšinou fungoval v obrátenom režime, takže dodával plyn z Nemecka do Poľska. Rusko vývoz plynu do Poľska koncom apríla zastavilo kvôli odmietnutiu požiadavky na platby v rubľoch.
Nemecký úrad pre reguláciu energetického trhu sa domnieva, že zastavenie dodávok plynovodom Jamal cez Poľsko neohrozí energetickú bezpečnosť Nemecka. „Už týždne týmto potrubím do Nemecka takmer žiadny plyn neprichádzal,“ uviedol hovorca úradu. „Väčšina plynu smerovala do Poľska,“ dodal.

Person’s hand opens or closes yellow gas valve on gas pipe at home. Symbolic image of natural gas savings in the heating season. Part of body, selective focus.

O uvalení sankcií na spoločnosť EuRoPol GAZ informovalo Rusko v stredu. Sankcie uvalilo aj na divízie nemeckej spoločnosti Gazprom Germania, v ktorej Gazprom nedávno ukončil svoju účasť.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck dnes oznámil, že niektoré divízie firmy Gazprom Germania v dôsledku ruských sankcií nedostávajú z Ruska žiadny plyn. Dodal však, že Nemecko si zaistilo alternatívne dodávky a dokáže sa s týmto výpadkom vysporiadať.

Dekrét ruského prezidenta Vladimíra Putina zo začiatku mája stanovuje, že žiadny ruský subjekt nesmie so sankcionovanými podnikmi uzatvárať zmluvy ani plniť svoje záväzky plynúce z dohôd, ktoré s nimi uzavrel už skôr. Dekrét výslovne zakazuje dodávky výrobkov a surovín sankcionovaným subjektom.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky...