Cez Sochranovku prestal prúdiť plyn do Európy. Ukrajina ponúkla presun dodávok cez iné trasy

Date:

Cez Sochranovku prestal prúdiť plyn do Európy. Ukrajina ponúkla presun dodávok cez iné trasy
Plynovod cez Sochranovku vedie cez Luhanskú oblasť, ktorej časť je pod kontrolou proruských separatistov
Požiadavky na tranzit ruského plynu cez ukrajinskú meraciu stanicu Sochranovka dnes klesli na nulu. Uviedla to agentúra Reuters.

Kyjev už v utorok varoval, že tranzit plynu do Európy touto cestou kvôli aktivitám ruských okupačných síl v oblasti preruší, ale upozornil, že dodávky je možné presmerovať cez prepojovací bod Sudža.

Cez stanicu Sochranovka prúdi asi tretina dodávok plynu, ktorý sa z Ruska do EÚ prepravuje cez Ukrajinu. Tok plynu cez slovenský hraničný uzol Veľké Kapušany pokračuje, ale kvôli slabému záujmu európskych odberateľov sa znížil.

profimedia-0689763698
Rusko stojí za kyberútoky, ktoré zasiahli Kyjev na začiatku invázie

Ukrajinský prevádzkovateľ plynovodov GTSOU oznámil, že oddnes zastaví dodávky po tejto trase kvôli zásahu vyššej moci. Táto klauzula sa uplatňuje, keď podnik zasiahne udalosť, ktorú nemôže sám nijako ovplyvniť. Z prerušenia firma obvinila Moskvu a ponúkla presun dodávok cez iné trasy.

Plynovod cez Sochranovku vedie cez Luhanskú oblasť, ktorej časť je pod kontrolou proruských separatistov.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v utorok uviedla, že je technologicky nemožné presunúť všetky objemy do prepojovacieho bodu Sudža, ako navrhuje ukrajinský podnik GTSOU. Gazprom tiež odmietol dôvody Kyjeva na vyhlásenie vyššej moci na tranzit plynu.

Údaje podľa Reuters ukázali, že žiadosti o tranzit ruského plynu do Európy cez Ukrajinu na vstupnom bode Sudža dnes predstavovali takmer 72 miliónov kubických metrov. V utorok bolo cez Ukrajinu do Európy prepravených 95,8 milióna metrov kubických plynu.

Gas stove with included burner, blue flame natural gas burning.

Celková zmluvná kapacita pre tranzit ruského plynu cez Ukrajinu do Európy je 109 miliónov kubických metrov denne. Hlavnou cestou pre ruský plyn do Európy je však plynovod Nord Stream 1 vedúci po dne Baltského mora. Nord Stream 1 má kapacitu 55 miliárd kubických metrov plynu ročne.

Súčasná situácia podľa ukrajinského GTSOU znemožňuje prepravu plynu cez meraciu stanicu Sochranovka a kompresorovú stanicu Novopskov ležiacu na územiach okupovaných ruskými vojskami.

Novopskov je prvou kompresorovou stanicou v Luhanskej oblasti. Tá je tranzitnou cestou zhruba pre 32,6 milióna kubických metrov plynu denne, čo zodpovedá takmer tretine celkového objemu ruského plynu prepravovaného cez Ukrajinu do Európy.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky...