EÚ by mala zabrať ruské devízové ​​rezervy a použiť ich na obnovu Ukrajiny, povedal Borrell

Date:

EÚ by mala zabrať ruské devízové ​​rezervy a použiť ich na obnovu Ukrajiny, povedal Borrell
„Bol by som celkom iste za, má to logiku,“ povedal Borrell. „Máme tie peniaze vo vreckách a niekto mi musí vysvetliť, prečo to ide s afganskými peniazmi, ale nie s ruskými,“ dodal
Krajiny Európskej únie by mali zvážiť zabavenie ruských devízových rezerv a ich použitie na obnovu Ukrajiny. V rozhovore s denníkom Financial Times (FT) to povedal šéf únijnej diplomacie Josep Borrell.

Západ vedie debatu o tom, ako donútiť Moskvu, aby zaplatila časť škôd, ktoré spôsobila inváziou na Ukrajinu, pripomína dnes britský denník.

Borrell pripomenul, že Spojené štáty zabavili afganskej centrálnej banke aktíva za niekoľko miliárd dolárov, sčasti na odškodnenie obetí terorizmu a humanitárnu pomoc tejto ázijskej krajine. Podľa Borrella je logické, aby sa obdobne naložilo s ruskými rezervami.

„Bol by som celkom iste za, má to logiku,“ povedal Borrell. „Máme tie peniaze vo vreckách a niekto mi musí vysvetliť, prečo to ide s afganskými peniazmi, ale nie s ruskými,“ dodal.

Orbán: Koniec ruskej ropy by znamenal „atómovú bombu“ zvrhnutú na maďarskú ekonomiku

EÚ a jej spojenci už skôr zmrazili devízové ​​rezervy na účtoch ruskej centrálnej banky v hodnote stoviek miliárd dolárov. Rusko v marci uviedlo, že v dôsledku sankcií na centrálnu banku mu bolo zmrazených 300 miliárd dolárov vo forme devízových a zlatých rezerv, ktorých celková hodnota presahuje 600 miliárd dolárov.

Zástupcovia EÚ sa zaoberajú otázkou, či by šlo ruské rezervy nejakým spôsobom použiť pri obnove Ukrajiny. Brusel ale zatiaľ v tomto ohľade nepredložil žiadny politický návrh. Americká ministerka financií Janet Yellenová v marci uviedla, že takéto použitie ruských rezerv by sa nemalo brať na ľahkú váhu. Vec sa podľa nej musí prípadne koordinovať so spojencami a zrejme sa v USA nezaobíde bez prijatia príslušného zákona.

Borrell považuje za kľúčovú otázku, ako zaplatiť obnovu Ukrajiny, vzhľadom na to, o ako ohromné ​​množstvo peňazí podľa neho pôjde. Rekonštrukcia krajiny si podľa EÚ vyžiada stovky miliárd eur. Očakáva sa, že značnú časť záťaže ponesie Európa, napísal FT. Sumy vybrané na doterajších darcovských konferenciách sú podľa Borrella len „kvapkou v mori“.

Gas flaring at an oil refinery.

Americký prezident Joe Biden navrhol na pomoc Ukrajine predať zhabané aktíva ruských oligarchov. Tento nápad podporil minulý týždeň aj predseda Európskej rady Charles Michel.

Európska komisia (EK) sa zaoberá právnou stránkou veci, ktorá vzhľadom na potrebu rešpektovať riadny proces a zákonné práva jedincov nie je jednoduchá. Konfiškácia majetku je niekedy možná po odsúdení za trestný čin. Táto požiadavka ale nespĺňa situácie, kedy boli na niekoho uvalené sankcie.

Plán zabaviť ruské devízové ​​rezervy by podľa FT bol dramatickým krokom, ktorý by zrejme znepokojil vlády, ktoré majú napäté vzťahy s EÚ a jej partnermi. „Kto zaplatí obnovu Ukrajiny, to je jedna z najdôležitejších politických otázok,“ konštatoval Borrell.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky...