Rada ČNB sa rozhodla zasiahnuť proti oslabovaniu koruny

Date:

Rada ČNB sa rozhodla zasiahnuť proti oslabovaniu koruny
ČNB intervenovala na devízovom trhu proti oslabovaniu koruny už na začiatku marca. Vtedy koruna oslabovala okrem iného kvôli vypuknutiu vojny na Ukrajine

Banková rada Českej národnej banky na dnešnom mimoriadnom menovom zasadnutí rozhodla kvôli výraznému oslabeniu kurzu koruny z posledných dní začať intervencie na devízovom trhu.

Banka o tom informovala na webe. Podľa ČNB je cieľom nepripustiť dlhodobejšie oslabenie kurzu koruny v situácii vysokej inflácie. Banka zároveň počas intervencií pozastavila program odpredaja časti výnosov z devízových rezerv.

ČNB v tejto súvislosti upozornila, že má k dispozícii veľké devízové ​​rezervy, a to aj v medzinárodnom porovnaní. „Bližšie informácie k vykonávaným operáciám na trhu nebude ČNB oznamovať,“ uviedla centrálna banka. Všeobecne slabší kurz koruny zdražuje v korunách dovážaný tovar, a tým prispieva k inflácii.

Koruna voči obom hlavným svetovým menám oslabuje niekoľko dní. Dôvodom sú okrem iného informácie o vymenovaní Aleša Michla guvernérom ČNB. Michl je odporcom súčasného cyklu zvyšovania úrokových sadzieb.

Cropped shot of an attractive young businesswoman looking excitedly over at a jar of coins and wads of cash in her office

Koruna sa tesne po oznámení obchodovala za zhruba 25,40 Kč/EUR, o niekoľko desiatok minút neskôr kurz posilnil na 25,16 koruny za euro. Ešte v utorok večer kurz koruny bol zhruba 25 korún za euro a pred týždňom sa česká mena obchodovala okolo 24,60 Sk / EUR.

ČNB intervenovala na devízovom trhu proti oslabovaniu koruny už na začiatku marca. Vtedy koruna oslabovala okrem iného kvôli vypuknutiu vojny na Ukrajine.

Predtým naposledy centrálna banka intervenovala na devízovom trhu v rámci kurzového záväzku v rokoch 2013 až 2017. Vtedy však pôsobila na trhu proti posilňovaniu koruny, a kurz tak držala okolo 27 korún za euro.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky...