Podľa Zelenského Rusi kradnú ukrajinské obilie a blokujú 22 miliónov ton na vývoz

Date:

Rusko blokuje v ukrajinských prístavoch 22 miliónov ton obilia. Podľa serveru The Kyiv Independent to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tým, že Rusi obilie kradnú. Kvôli ochromenému vývozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny hrozí nedostatok potravín v chudobných krajinách, uvádza OSN.

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba dnes podľa agentúry Interfax-Ukrajina povedal, že Ukrajina spolu so svojimi partnermi vytvorila dve alternatívne pozemné trasy pre export poľnohospodárskej produkcie, aby zabránila hladu v Afrike a ďalších častiach sveta.

„Rusko ohrozuje blokádou našich prístavov milióny ľudí. Ukrajina a jej partneri zriadili dve pozemné trasy na vývoz potravín, aby zachránili Afriku a ďalšie regióny pred hladovaním,“ uviedol Kuleba. Rusko podľa neho musí blokádu ukončiť a umožniť obnovu exportu. Ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva uvádza, že vývoz obilia je teraz obmedzený na 500 000 ton mesačne, pričom pred vojnou za rovnaké obdobie Ukrajina vyvážala päť miliónov ton obilia.

Vývozom z Ukrajiny sa zaoberali aj Spojené štáty. Zvažujú, že by kvôli tomu dočasne zrušili časť sankcií proti ruskému spojencovi Bielorusku, ak by Minsk umožnil vyvážať ukrajinské obilie cez Bielorusko. Americký minister zahraničia Antony Blinken Rusko obvinil, že používa potraviny ako zbraň.

Three combine augers pour a bounty of grain into a truck hopper during a warm Saskatchewan harvest. The sky is a beautiful blue, littered with white fluffy clouds. The kernels of grain are flying out of the auger, and the harvested field is seen in the background.

Spojené štáty zvažujú možnosť vývozu cez Bielorusko do litovského prístavu Klajpeda výmenou za šesťmesačnú výnimku zo sankcií proti Bielorusku na uhličitan draselný, ktorý sa používa na výrobu hnojív.

Nemecká ministerka pre rozvoj Svenja Schulzeová tento týždeň povedala, že svet môže kvôli rusko-ukrajinskému konfliktu čeliť najväčšiemu hladomoru od druhej svetovej vojny.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky...