Ukrajina o štvrť roka predĺžila vojnový stav a zakázala symboly ruskej agresie

Date:

Ukrajinský parlament dnes schválil zákon, ktorý zakazuje symboly používané ruskými silami pri agresii na Ukrajine a ktorý označuje Rusko za teroristický štát. Najvyššia rada tiež predĺžila o 90 dní vojnový stav a všeobecnú mobilizáciu, ktoré nadobudli platnosť 24. februára po začatí ruskej invázie.

Prijatý zákon zakazuje „propagandu ruského nacistického totalitného režimu“ a používanie symbolov ruskej vojenskej invázie „Z“ a „V“. Právny akt zároveň hodnotí Ruskú federáciu ako teroristický štát.

V podmienkach vojnového stavu má armáda rozšírené práva a množstvo právomocí majú aj úrady. Kapacity podnikov a inštitúcií vrátane ich pracovnej sily môžu byť využité na obranné účely a môže byť zavedená pracovná povinnosť. Úrady môžu tiež rozhodnúť o zákaze vychádzania, demonštrácií alebo iných hromadných udalostí a obmedziť slobodu pohybu.

Návrh ponechať obe opatrenia v platnosti predložil poslancom uplynulý týždeň ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezident vyhlásil vojnový stav 24. februára pár hodín po ruskom útoku a potom ho nechal dvakrát predĺžiť vždy o 30 dní. Naopak, všeobecná mobilizácia platila okamžite na 90 dní.

Podľa Zelenského nemožno zrušiť zákaz odchodu z krajiny, keď denne umiera až 100 ľudí
Zelenskyj dnes odmietol výzvy zrušiť zákaz odchodu mužov v brannom veku z Ukrajiny. Argumentoval podľa denníka Ukrajinska pravda tým, že denne v bojoch na východe krajiny zomiera 50 až 100 ľudí. Kyjev sa zdržiava vyčíslenia strát ukrajinských síl vo vojne proti Rusku, ktorá dnes pokračuje 88. dňom. Rusko od začiatku bojov podľa ukrajinského velenia prišlo už o viac ako 29 000 vojakov.

Zelenskyj počas tlačovej konferencie so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom dostal od jednej novinárky otázku ohľadom petície, požadujúcej povoliť mužom vycestovať zo zeme. Pod petíciou sa zhromaždilo 25 000 podpisov.

„Neviem, komu by mala byť tá petícia určená. Možno mne. Možno by ale mala byť adresovaná rodičom, ktorí prišli o svojich synov, brániacich za cenu svojho života tú či onú oblasť, to či ono mesto? A viete, že to väčšinou neboli ich mestá, v ktorých sa narodili,“ povedal.

profimedia-0693402069
Ukrajinská vojenská hliadka v Záporožskej oblasti | zdroj: Profimedia

„Dneska najmenej 50 až 100 ľudí denne môže umierať na najťažšom smere (ruskej ofenzívy), na východe. Bráni náš štát, našu nezávislosť,“ vyhlásil prezident. „Keď sa na mňa obracajú s petíciou, aby naši muži smeli počas vojnového stavu odísť z nášho štátu, myslím si, že tá petícia vôbec nie je určená mne,“ dodal s tým, že toľko o petícii z ľudského hľadiska. A z právneho hľadiska zákon stanovuje lehotu, dokedy sa má na akúkoľvek petíciu odpovedať.

Poľský prezident prehovoril v ukrajinskom parlamente – ako prvý najvyšší predstaviteľ iného štátu od začatia ruskej invázie
Podľa poľského prezidenta je načase podpísať novú dohodu o dobrých susedských vzťahoch Poľska a Ukrajiny. Andrzej Duda dnes v ukrajinskom parlamente povedal, že je pre tento krok vzhľadom na priateľské vzťahy Varšavy a Kyjeva, ktoré sú obzvlášť viditeľné teraz v súvislosti s ruskou agresiou. Ukrajinský prezident Zelenskyj na druhej strane oznámil, že chce navrhnúť zákon o osobitnom statuse poľských občanov na Ukrajine.

United States Marines in action. Military equipment, army helmet, warpaint, smoked dirty face, tactical gloves. Military action, desert battlefield, smoke grenades

„Podľa môjho hlbokého presvedčenia nadišiel čas podpísať novú dohodu o dobrom susedstve, ktorá zohľadní to, čo sme v našich vzťahoch prinajmenšom v posledných mesiacoch vybudovali,“ vyhlásil Duda podľa agentúry Ukrinform. Jeho prejav bol prvým vystúpením najvyššieho predstaviteľa iného štátu v ukrajinskej Najvyššej rade od zahájenia ruskej invázie 24. februára.

Poľský prezident, odmenený búrlivým potleskom ukrajinských zákonodarcov, v príhovore tiež odmietol „hlasy“ naznačujúce, že by Ukrajinci mali pristúpiť na kompromisy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „Len Ukrajina má právo rozhodnúť o svojom osude,“ vyhlásil. Kyjev by podľa neho mal pokračovať v politike „nič o nás bez nás“.

„Ak by bola Ukrajina obetovaná z ekonomických dôvodov alebo kvôli politickým ambíciám, ak by bol obetovaný čo i len centimeter jej územia, bola by to obrovská rana nielen pre ukrajinský ľud, ale pre celé západné spoločenstvo,“ zdôraznil Duda.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky...