Ukrajinská armáda nasadila do bojov raketomety z Česka

Date:

České raketomety RM-70 boli už nasadené do bojov proti ruským inváznym silám, ktoré napadli Ukrajinu. Raketomety RM-70 vďaka podvozkom Tatra majú významnú výhodu nad ruskými raketometmi BM-21 Grad.

Ako dnes napísal ukrajinský server Defense Express, o nasadení českých raketometov ukrajinskými silami do bojov svedčí aj rastúci počet videí, ktoré zachytávajú streľbu z RM-70. Správy o ich odovzdaní ukrajinským silám sa objavili približne pred mesiacom, ale doteraz sa nevie, koľko týchto vozidiel má Ukrajina k dispozícii.

Hoci RM-70 a BM-21 využívajú rakety rovnakého kalibru 122 milimetrov, český raketomet má podľa ukrajinského servera niektoré mimoriadne výhody. Hlavne ide o podvozok, ktorý namiesto šasi kamiónu Uralu využíva podvozok Tatra v usporiadaní pohonu 8×8, čo spolu s lepším motorom dáva isté výhody.

Ale snáď ešte dôležitejšia je skutočnosť, že tento podvozok umožňuje k raketometu umiestniť systém automatického nabíjania, a to celým palebným priemerom, teda ďalšími 40 raketami. Ich nabitie do raketometu trvá za pomoci hydraulického systému len pár minút, zatiaľ čo ručné nabíjanie BM-21 pokojne zaberie aj hodinu. Výrazné skrátenie času nabíjania je mimoriadne dôležité v boji zameranom na umlčovanie nepriateľskej paľby, dodal server.

United States Army rangers during the military operation

Raketomety RM-70 vznikli ešte v bývalom Československu, pôvodne na šasi T-813 Kolos, v modernejších verziách využíva podvozok T-815. Raketomety sa vyrábali v Dubnici nad Váhom. Na Slovensku neskôr vznikla aj modifikácia, ktorá využíva americké rakety.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky...