Čína rokuje s Ruskom o nákupe lacnej ropy do svojich strategických rezerv

Date:

Čína rokuje s Ruskom o nákupe lacnej ruskej ropy do svojich strategických rezerv. Rozhovory pokračujú na vládnej úrovni, ropné spoločnosti sú do nich zapojené málo, informuje dnes agentúra Bloomberg.

Peking a Moskva tak posilňujú svoje väzby v energetike, a to v čase, keď sa Európa v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu chystá ruskej ropy sa vzdať.

Ceny ropy po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu prudko vzrástli. Samotná ruská ropa ale zlacnila, pretože zákazníci sa jej nákupom nechceli kompromitovať a riskovať, že na ne doľahnú finančné sankcie. To Číne poskytuje príležitosť lacno doplniť svoje rozsiahle strategické zásoby, ktoré Peking obvykle využíva v dobách mimoriadnych udalostí alebo pri náhlych výpadkoch.

Podrobnosti o objemoch ani podmienkach potenciálnej transakcie ešte neboli rozhodnuté a neexistuje žiadna záruka, že dohoda bude uzavretá, uviedol zdroj Bloombergu. Ministerstvá zahraničných vecí oboch krajín sa k veci odmietla vyjadriť.

Čína predala ropu zo svojich strategických rezerv vlani. Pokúsila sa tak znížiť jej cenu, keď sa svetová ekonomika začala spamätávať z pandémie, kvôli čomu sa začali zvyšovať ceny ropy na svetových trhoch. Krok Pekingu nemal trvalý vplyv, podľa analytikov skôr len vyčerpal čínske zásoby a zvýšil vyhliadky, že Čína ich bude musieť doplniť za vyššie ceny.

Oil pumps and rig at sunset

Podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu je Čína víťazom stretu medzi Ruskom a Západom. „Zdražujúce pohonné hmoty sú na Západe, vrátane EÚ a Česka, kľúčovým zdrojom najrapídnejšej inflácie za posledných niekoľko desiatok rokov. Čína ale naopak teraz môže ťažiť z nákupu lacnej ruskej ropy a vytvárať citeľný tlak na zmierňovanie inflácie pri sebe doma,“ povedal Kovanda.

Čína podľa Kovandy síce oficiálne nezverejňuje objem svojich strategických rezerv, ale odhady vykonávané napríklad pomocou satelitných snímok naznačujú, že má kapacitu disponovať viac ako miliardou barelov kombinovaných štátnych a komerčných rezerv. Na porovnanie – v Spojených štátoch majú štátne strategické rezervy maximálnu kapacitu mierne presahujúcu 700 miliónov barelov.

Lacnú ruskú ropu využíva aj India, tento rok ju už doviezla viac ako za celý minulý rok. India ako tretí najväčší dovozca ropy na svete po Číne a Spojených štátoch si s Ruskom dohodla zľavu už v marci.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky...