Inflácia v EÚ je rekordná, vystúpila na 8,1 percenta

Date:

Miera inflácie v Európskej únii v apríli vystúpila na rekordných 8,1 percenta, čo je o tri desatiny percentuálneho bodu viac ako v marci.

Vo svojej správe to dnes oznámil európsky štatistický úrad Eurostat. Česká republika má z členských krajín únie tretiu najvyššiu infláciu, v apríli predstavovala 13,2 percenta. V eurozóne inflácia zostala na 7,4 percenta.

Česko dostane ďalších asi 14 miliárd korún prostredníctvom Národného plánu obnovy

Najviac k ročnej inflácii prispeli v eurozóne energie (+3,70 percentuálneho bodu), služby (+1,38 bodu) a kategórie potraviny, alkohol a tabak (+1,35 bodu). Neenergetický priemyselný tovar prispel podielom 1,02 percentuálneho bodu.

Groceries, Retail, Stock Market Data, Moving Up, Growth

Vlani v apríli bola miera inflácie v EÚ na dvoch percentách. V krajinách platiacich eurom potom predstavovala 1,6 percenta. Medzimesačne sa ceny tento rok v apríli v EÚ zvýšili o 0,8 percenta, v eurozóne potom o 0,6 percenta.

Najnižšiu infláciu tento rok v apríli mali Francúzsko a Malta, obe 5,4 percenta, ďalej Fínsko (5,8 percenta) a Taliansko (6,3 percenta). Naopak najvyššia inflácia bola v Estónsku (19,1 percenta), Litve (16,6 percenta) av Českej republike. Nad desiatimi percentami je aj v Lotyšsku, Bulharsku, Rumunsku, Poľsku, v Holandsku a na Slovensku.

V porovnaní s marcom ročná inflácia v troch členských krajinách klesla, v dvoch zostala rovnaká a vo zvyšných 22 sa zvýšila.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky...