Poľsko chce, aby sa Berlín ujal hlavnej úlohy v európskom bezpečnostnom systéme

Date:

Ruská invázia na Ukrajina bola fiaskom nemeckej východnej politiky, pred ktorou Poľsko opakovane varovalo. Dnes to po rokovaní s nemeckou ministerkou zahraničia Annalenou Baerbockovou vyhlásil šéf poľskej diplomacie Zbigniew Rau.

Minister zároveň ocenil Nemecko za zmenu prístupu k Moskve a za podporu Ukrajiny. Vyzval tiež Berlín, aby sa ujal hlavnej úlohy v európskom bezpečnostnom systéme.

„Ruská invázia bola nielen fiaskom a otrasom nemeckej východnej politiky,“ povedal Rau, podľa ktorého sa plne ukázala energetická závislosť západných krajín od Ruska. „Poľsko opakovane varovalo nemecké vlády pred politikou voči Rusku, ktorá bola založená na želaniach a nie na hodnotení politického vývoja v Rusku,“ povedal.

Poľský minister poznamenal, že nemecká snaha zakotviť Rusko v európskych štruktúrach viedla k rastu energetickej závislosti a zároveň aj k rešpektovaniu ruských zahraničných politických záujmov.

Zostávajúci čas Reklama: 0:04
Načítané: 0%Stav: 0%
Rau zdôraznil, že Nemecko po invázii prešlo zložitou premenou svojho prístupu k Rusku. „Obdivujem zmenu nemeckej zahraničnej politiky,“ povedal s tým, že Nemecko sa môže plne na podporu Varšavy spoľahnúť. Zároveň vyzval Berlín, aby prevzal zodpovednosť za európsku bezpečnosť.

„Nepochybujeme, že Nemecko by malo prevziať hlavnú úlohu v otázke bezpečnosti Európy,“ povedal Rau. Chce tiež, aby Berlín podporil kandidátsky status Ukrajiny na členstvo v Európskej únii. „Neexistuje iná alternatíva,“ poznamenal.

Podľa Raua nemôže Nemecko stať stranou, pokiaľ má Ukrajina ruskú inváziu prekonať. „Spolupracujeme na dodávkach zbraní vrátane ťažkých a posilňujeme východné krídlo Severoatlantickej aliancie,“ povedala Baerbocková.

Šéfka nemeckej diplomacie zopakovala, že cieľom nielen Nemecka, ale celej Európskej únie je zbavenie sa závislosti na ruskej rope a plyne.

„Už sme ako EÚ prijali päť balíkov sankcií a verím, že nájdeme zhodu aj na šiestom,“ povedala Baerbocková o príprave ďalších protiruských opatrení, ktorých súčasťou má byť aj embargo na ropu z Ruska. Proti takému zákazu je zatiaľ Maďarsko.


Poľsko vypovedalo zmluvu, ktorú malo s Ruskom o výstavbe plynovodov

Aerial view of Berlin skyline with famous TV tower and Spree river in beautiful evening light at sunset, Germany.

„Budeme postupovať spoločne a solidárne,“ povedala ministerka. Dodala, že únijné štáty dostanú na opätovné získanie energetickej nezávislosti dostatok času, aby tento zložitý krok jednotu EÚ nenarušil.

Baerbocková sa krátko po rokovaní s Rauom stretla aj so svojou novou francúzskou kolegyňou Catherine Colonnaovou, ktorá na čele francúzskej diplomacie vystriedala Jeana-Yvesa Le Driana. Tiež Colonnaová, pre ktorú bola dnešná návšteva Berlína prvou zahraničnou cestou v ministerskej funkcii, žiada ďalšie sprísnenie protiruských sankcií.

„Musíme čo najrýchlejšie presadiť šiesty sankčný balík, ktorý počíta so zákazom dovozu ruskej ropy,“ povedala Colonnaová. Je pritom presvedčená, že odlišné postoje k novým opatreniam sa podarí prekonať. „Som optimistická, riešenie nájdeme,“ uviedla.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky...