Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Date:

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent
„Rast cien od začiatku roka je hlavne v znamení ruskej agresie na Ukrajine,“ dodal analytik Tyleček. Vzostup podľa neho ťahajú hlavne poľnohospodárske komodity na čele s obilím, ktorého sú Rusko aj Ukrajina dôležitými producentmi aj exportérmi

Ceny komodít na svetových trhoch výrazne rastú, potraviny aj priemyselné suroviny tento rok zdraželi o desiatky percent.

Ceny drahých kovov sa zvyšujú pomalšie – zlato od začiatku roka zdraželo o necelých päť percent, striebro o percento. Naopak zlacnilo drevo, platina či káva. Vyplýva to z údajov, ktoré ČTK poskytli analytici ku koncu apríla.

„Ceny komodít sú v posledných mesiacoch najúspešnejšou skupinou aktív na finančných trhoch. Komoditný index agentúry Bloomberg už tento rok posilnil o 30 percent,“ povedal ČTK analytik XTB Jiří Tyleček.

Už v minulom roku podľa neho reagovali suroviny pozitívne na hospodársky rast, ktorý podporila fiškálna politika vlád aj menová politika centrálnych bánk. „K rastu prispeli aj problémy v dodávateľsko-odberateľských reťazcoch. Rast cien od začiatku roka je hlavne v znamení ruskej agresie na Ukrajine,“ dodal analytik.

Vzostup podľa Tylečka ťahajú hlavne poľnohospodárske komodity na čele s obilím, ktorého sú Rusko aj Ukrajina dôležitými producentmi aj exportérmi. Kvôli sankciám a napätej geopolitickej situácii však na trhu chýbajú aj priemyselné komodity a energie, uviedol.

Tyleček pripomenul, že cena severomorskej ropy Brent tento rok posilnila o 30 percent a podobne je na tom aj americká ropa WTI. Upozornil, že turbulencie sú aj na európskom trhu s plynom. „Od začiatku roka síce rastie o takmer o polovicu, ale krátko po ruskom útoku na Ukrajinu cena rástla o viac ako 250 percent,“ povedal. Kukurica a pšenica pridávajú takmer 40 percent, doplnil.

Veľmi jednoduché nie je naopak podľa Tylečka nájsť komodity, ktorých ceny tento rok klesajú. „Vďaka významnému cenovému nárastu v minulom roku klesla v minulých mesiacoch cena dreva a podobne je na tom aj káva arabica. Tá v minulom roku pridala 62 percent a od začiatku roka zatiaľ osem percent stráca,“ uviedol Tyleček.

Ceny a vojna
Cena zlata od začiatku roka do konca apríla stúpla o 4,6 percenta na 1915 amerických dolárov za troyskú uncu. V marci v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zlato atakovalo hranicu 2050 dolárov, čo bolo najviac od júla roku 2020.

EÚ sa bude usilovať o splnenie cieľov znížiť závislosť na ruských energiách, povedal eurokomisár Gentiloni

„Dôvodom následného poklesu u väčšiny komodít, vrátane zlata, bolo opadnutie prvého šoku z vojny,“ uviedol analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.

A young man with his hands in his hair looking confusedhttp://195.154.178.81/DATA/i_collage/pi/shoots/785306.jpg

Striebro zažilo mierny nárast o necelé jedno percento na 23,5 dolára (asi 550 Kč) za uncu. Rovnako tento kov dosiahol svoje tohtoročné maximum po začiatku invázie na Ukrajinu na začiatku marca, keď stál viac ako 26 dolárov. Cena platiny klesla od začiatku roka o 3,6 percenta na 930 dolárov. Naopak paládium, ktorého zásoby sa z veľkej časti nachádzajú v sankcionovanom Rusku, spevnilo o pätinu na 2275 dolárov, vyplýva z údajov Golden Gaze CZ.

„V marci z dôvodu konfliktu na Ukrajine komodity prudko vzrástli. Apríl bol teda mesiacom čiastočnej korekcie tohto nárastu. Ku koncu mesiaca klesajú niektoré komodity aj s ohľadom na možné rýchlejšie tempo zvyšovania sadzieb zo strany americkej centrálnej banky Fed, ku ktorému dôjde najskôr už začiatkom mája,“ uzavrel Ryba.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Finančný úrad zablokoval majetok kvôli sankciám proti Rusku

Vítkovice Steel sú tradičným európskym výrobcom valcovaných výrobkov z...