Finančný úrad zablokoval majetok kvôli sankciám proti Rusku

Date:

Vítkovice Steel sú tradičným európskym výrobcom valcovaných výrobkov z ocele, 70 percent produkcie vyvážajú. Podnik má takmer 900 zamestnancov
Finančný analytický úrad (FAÚ) zablokoval majetok ostravskej hutníckej spoločnosti Vítkovice Steel v súvislosti so sankciami proti Rusku kvôli vojne na Ukrajine.

Českej televízii to povedala hovorkyňa ministerstva financií Michaela Lagronová. Vyjadrenie firmy ČTK zisťuje.

\“Spoločnosť môže ďalej fungovať, prevádzkovať svoju podnikateľskú činnosť, vyplácať mzdy zamestnancom a plniť svoje obchodné záväzky voči svojim partnerom, ale nesmie byť predaná, alebo jej podiely prevedené na iného vlastníka,\“ povedal ČTK hovorca ministerstva financií Tomáš Weiss.

Európska komisia poskytne usmernenia o platbách za ruský plyn

Weiss doplnil, že FAÚ zmrazil stopercentný podiel Vítkovice Steel predbežným opatrením. Celkový objem zmrazeného majetku ruských subjektov a osôb v SR je podľa Weissa teraz vo výške niekoľkých miliárd korún.

Vítkovice Steel sú tradičným európskym výrobcom valcovaných výrobkov z ocele, 70 percent produkcie vyvážajú. Podnik má takmer 900 zamestnancov. Firmu vlastní nadnárodné investičné fondy z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

Businessman alalysing stock market graph

Server Info.cz tento rok v marci uviedol, že akcionárske ovládanie Vítkovice Steel vedie k ruskej štátnej rozvojovej banke VEB. Hovorkyňa spoločnosti Jana Dronská ale informáciu o ruských vlastníkoch odmietla, za päticou cyperských akcionárov stoja podľa nej podnikatelia z postsovietskych republík, nie z Ruska.

Zmrazovanie ruského majetku je súčasťou sankcií voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. So mrazeným majetkom jeho majitelia nemôžu nakladať. Minister financií Zbyněk Stanjura na konci apríla uviedol, že SR zmrazila ruský majetok v krajine za takmer miliardu korún. Ak bude tento majetok označený ako možná podpora vojnových zločinov Ruska, je podľa ministra do budúcnosti v hre aj jeho konfiškácia.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky...