Boj s covidom pripravil vlani rozpočet o 306 miliárd korún

Date:

Protiepidemické opatrenia a výdavky súvisiace s chorobou covid-19 stáli minuloročný rozpočet 306 miliárd korún. Bolo to o 69 miliárd viac ako v roku 2020, keď pandémia do Česka dorazil. Uviedla to vláda v návrhu štátneho záverečného účtu za minulý rok, ktorý predložila poslancom.

Zmeny zákonov podľa neho pripravili rozpočet o 152,4 miliardy korún, výdavky súvisiace s chorobou predstavovali 159,4 miliardy Kč. Na druhej strane získal štátny rozpočet 5,7 miliardy korún, napríklad za predaj vakcín.

Vplyv epidémie na príjmy štátneho rozpočtu vyčíslili správcovia kapitol na 146,7 miliardy korún, čo je o 67,8 miliardy Kč viac ako predvlani. Najvyšší vplyv do príjmov malo podľa záverečného účtu zrušenie zdanenia takzvanej superhrubej mzdy. Rozpočet podľa kvalifikovaného odhadu pripravilo o 49,4 miliardy korún. Ďalších 27,4 miliardy korún si podľa odhadu vlády vyžiadala zmena rozpočtového určenia daní. Obce a kraje získali vyšší podiel zo zdieľaných daní ako kompenzáciu za stratu daňových príjmov.

Zrušenie dane z nadobudnutia potom pripravilo rozpočet o 13,9 miliardy Kč. Odpustenie dane z pridanej hodnoty u respirátorov znamenalo podľa kvalifikovaného odhadu výpadok 367 miliónov Kč.

Vláda v materiáli pripúšťa, že jednoznačná spojitosť niektorých daňových úprav s epidémiou čovidu sa môže javiť ako diskutabilná. Uvádza, že ich napriek tomu v záujme zachovania medziročnej porovnateľnosti uviedla. Je nepochybné, že ich prijatie, ktoré by v čase pred epidémiou bolo politicky zložitejšie a neisté, viedlo k negatívnym dopadom na inkaso daňových príjmov štátneho rozpočtu, stojí v štátnom záverečnom účte.

Enormný nárast bežných výdavkov
Výdavky rozpočtu podľa vlády zaťažila predovšetkým pokračujúca pomoc podnikateľom, zdravotnému a sociálnemu systému aj rozpočtom krajov a obcí. Naproti tomu Najvyšší kontrolný úrad už na začiatku apríla vo svojej výročnej správe za minulý rok upozornil, že takmer 90 percent medziročného nárastu celkových výdavkov minuloročného štátneho rozpočtu nesúviselo s bojom proti pandémii Covid-19. Dozorný úrad uviedol, že pokračoval enormný nárast bežných výdavkov, zatiaľ čo výdavky na investície sa zvýšili len málo, čo viedlo k rekordnému deficitu štátneho rozpočtu sprevádzanému nárastom štátneho dlhu.

Businessman counting hundreds of dollars at his table

Podľa vládneho materiálu bola najvýznamnejšou výdavkovou položkou pomoc podnikateľom, ktorá si vyžiadala takmer 68 miliárd korún. Ďalších 50 miliárd korún stálo navýšenie platieb do zdravotného systému za poistencov štátu a vyše desať miliárd stáli transfery krajom a obciam. Nákupy vakcín stáli štátny rozpočet 6,5 miliardy korún. Mimoriadne odmeny zamestnancom v lôžkovej starostlivosti av sociálnych službách si vyžiadali 17 miliárd korún. Na mimoriadne odmeny vojakov, policajtov, hasičov, pracovníkov úradov práce, krajských hygienických staníc a ďalších profesií smerovalo 2,5 miliardy korún.

Bývalá koaličná vláda Andreja Babiša (ÁNO) predložila pôvodný rozpočet na minulý rok s plánovanými príjmami 1488,3 miliardy korún, ale potom ich kvôli dopadom epidémie znížila o 103 miliárd na 1385,6 miliardy korún. Plánované rozpočtové výdavky naopak vzrástli o 77 miliárd na 1885,6 miliardy korún a plánovaný schodok sa tak zvýšil na rovných 500 miliárd korún. Konečný výsledok nakoniec predstavoval schodok 420 miliárd Kč.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často....

Vplyv Mesiaca na Zem

Bez Mesiaca by naša planéta nebola taká, akú ju...

Porovnali sme McAfee Safe Connect VPN Free proti HotspotShield Free: Ktorá je lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: McAfee Safe Connect VPN...

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky percent

Potraviny aj priemyselné suroviny zdraželi tento rok o desiatky...